AĞRISIZ SANATÇI, KESİNTİSİZ SANAT

Müzisyenler ve sahne sanatçıları fonksiyonel olarak atletlere eş düzeyde sakatlanma riski taşırlar. Bu sakatlıklar hafif düzeyden meslek hayatlarını sonlandırmalarına yol açabilecek kadar ileri düzeye kadar çeşitlilik gösterir. Bu kişileri sanat dallarına, enstrümanlarına göre bireysel olarak değerlendirip kişiye özel tedavi hizmeti vermek için 2015 yılında Ankara, Fonksiyon Manuel Terapi ve Rehabilitasyon merkezinde Müzisyen ve Sahne Sanatçıları Sağlığı ünitesi kurulmuştur. 2016 Mart ve Haziran ayları arasında Bilkent Müzik ve Sahne Sanatları bölümünde bir pilot çalışma yürütülmüştür. Tüm konservatuar öğrencileri muayene edilip değerlendirilmiş sonrasında ergonomi ve egzersizler öğretilmiştir. Yeni eğitim dönemi ile birlikte hizmetlerimiz devam etmektedir.

Merkezimizdeki bu tedavi ünitesinde ergonomi, postür, enstrüman uyumluluğu eğitimleri, fizik tedavi, terapotik egzersizler, lokal enjeksiyon tedavileri, akupunktur, prp tedavisi, kinezyotaping bantlama tedavileri kombine olarak kullanılmaktadır.Alexander teknik prensiplerinden faydalanılmaktadır.

Esas amaçlanan kişilerin sakatlanmadan vücutlarını doğru kullanmalarını öğrenmeleri ve rahatsızlıklardan korunmalarıdır. Rahatsızlık gelişmiş kişilerde mümkün olan en kısa zamanda iyileşme sağlanıp çalışmaya geri dönmelerini, ağrısız enstrüman çalmalarını sağlamak amaçlanır.Tekrar sakatlanmaları önlemek için ergonomi, postür, egzersiz, enstrüman uyumu eğitimleri çok önemlidir. Ağrısız,uzun süreli meslek hayatı hedeflenir.

İdeal olan kişiyi sakatlık gelişmeden değrlendirip vücudu doğru kullanmayı öğretmek,ve gerekli eğitimleri vermektir. Böylece muhtemel sakatlıklar önlenmiş olur.

Sağlıklı müzisyenler için de, olası rahatsızlıkların önüne geçilmesini engellemek için
kas gücünü, kondüsyonu arttırmak, postürü düzeltmek ve korumak amaçlı kişiye özel egzersizler önerilir.

Özet olarak her tedavi kişiye özeldir; yapılan değerlendirmeler ile kişiye, enstrümanına göre tedavi planlanır ve uygulanır. Biz dünyada yaygın ama ülkemizde eksik olan bu hizmeti vererek müzisyenlerin ve ahne sanatçılarının mesleklerini uzun süre , ağrısız, yüksek performansda devam ettirmelerini amaçlıyoruz.